Cyberzagrożenia… Ciebie to nie dotyczy?

Cyfrowa manipulacja, dezinformacja – jak z nimi walczyć? Jak reagować, gdy dziecko stanie się ofiarą cyberprzemocy? Tej tematyce zostanie poświęcony bezpłatna konferencja online dla nauczycieli i rodziców pt. „#MEDIAchallenge: młode pokolenie a wyzwania infosfery”. Wydarzenie, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Medialnej z Kielc, odbędzie się 13 grudnia w godz. 15.00-17.00.

Dezinformacja to zjawisko, z którym żyjemy od lat. Internet sprawił, że wpływa na setki milionów ludzi, w tym dzieci i młodzież, błyskawicznie się rozprzestrzeniając. Niesie zagrożenia dla najmłodszych użytkowników internetu, czego przykładem są popularne wśród młodzieży wyzwania. Z rozmów z nauczycielami i rodzicami wynika, że są zaniepokojeni tym rosnącym problemem, przede wszystkim z powodu braku wiedzy, jak odpowiednio im przeciwdziałać. Stąd pomysł na darmowe, a więc dostępny dla każdego nauczyciela czy rodzica, wydarzenie.

Czy można ustrzec się przed cyfrową przemocą? Jak odróżnić informację prawdziwą od fake newsa? Jak uchronić siebie, swojego ucznia, swoje dziecko przed cyberzagrożeniami? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą:

• prof. dr  hab. Aleksander Woźny, który wygłosi wykład pt. Dez-informacja, czyli superbohater naszych czasów,
  • kom. Sylwia Sobczyńska z Wydziału Prewencji KW Policji w Kielcach, która opowie o tym, jak rozpoznać cyberzagrożenia i skutecznie im przeciwdziałać,
  • dr Anna Hajdukiewicz, dyrektor Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w swoim wykładzie pt. Odkotwiczanie w infosferze – wyzwanie, zagrożenie czy nowe otwarcie?

Centrum Edukacji Medialnej to nowo powstałe i unikatowe w skali kraju miejsce, które skupia się na propagowaniu i rozwijaniu w Polsce edukacji medialnej, ukazywaniu sposobów walki z propagandą. Centrum dostarcza wiedzy na temat historii mediów. Uczy, jak właściwie identyfikować gatunki medialne, być odpowiedzialnym odbiorcą komunikatów, bezpiecznie korzystać z mediów. To przedsięwzięcie łączące część wystawową, składającą się z dziesięciu edukacyjnych stref oraz organizacja tematycznych konferencji, debat.

Aby wziąć udział w najbliższym spotkaniu wystarczy zarejestrować się na stronie: cempolska.pl/konferencje.

To niezwykle ważne, by reagować i wybierać bezpieczeństwo.