O uczelni
Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach została utworzona w 2001 roku na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej DSW-3-0145-33/Eko/2001. Uczelnia została wpisana do rejestru uczelni prowadzonych przez Ministra Edukacji Narodowej pod nr 199 i posiada osobowość prawną. W pierwszym roku funkcjonowania, na Uczelni kształciło się 111 studentów. Z każdym rokiem, liczba studentów wzrasta i aktualnie osiąga liczbę 3052. W 2001 roku uczelnia nosiła nazwę Wyższa Szkoła Zarządzania Gospodarką Regionalną, zaś w późniejszym czasie zmieniono ją na Wyższa Szkoła Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych. W związku z dynamiką rozwoju Uczelni oraz nawiązaniem do tradycji regionu świętokrzyskiego i Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, zmieniono nazwę na Staropolska Szkoła Wyższa. Z wielką radością pragniemy poinformować, iż po spełnieniu przez naszą Uczelnię wszystkich warunków, zdefiniowanych w art. 16 ust. 1a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i na mocy ustawy z dnia 23 lipca 2021 r. O zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Minister Edukacji i Nauki decyzją z dnia 25. stycznia 2022 r. podniósł status Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach do rangi Akademii Nauk Stosowanych. To wydarzenie to duży sukces, sukces spektakularny, tym bardziej, że jesteśmy pierwszą niepubliczną uczelnią w regionie świętokrzyskim, która dostąpiła tego zaszczytu, która znalazła się w tak w elitarnym gronie.
Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach prowadzi zarówno 3-letnie studia I-go stopnia (licencjackie), 2-letnie studia II-go stopnia (magisterskie), 5-letnie jednolite studia magisterskie oraz studia podyplomowe, kursy i szkolenia. Wszystkie poziomy studiów prowadzone są w systemie stacjonarnym (dzienne) oraz niestacjonarnym (zaoczne). Obecnie StANS, w ramach niezależnego rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej, zyskała miano najlepszej niepublicznej uczelni magisterskiej w regionie świętokrzyskim.
Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, który obecnie posiada 4 filie krajowe (Kielce, Myślenice, Bochnia i Tarnobrzeg) i 3 zagraniczne (Łuck, Lwów – Ukraina oraz Dublin – Irlandia). Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach to uczelnia o międzynarodowym charakterze, która kładzie nacisk na kształcenie zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Co roku około 100 studentów wyjeżdża w ramach Programu Erasmus Plus na studia i praktyki zagraniczne do 58 partnerskich uczelni i instytucji. Najczęściej wybieranymi kierunkami wyjazdów są Hiszpania, Grecja, Słowacja, Niemcy, Czechy oraz Włochy. W ramach programów wymiany studenckiej nasi studenci mogą część nauki odbywać w USA.
Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz instytucjami samorządowymi. Naszym priorytetem jest opracowywanie programów studiów adekwatnych do wymagań lokalnego i globalnego rynku pracy. Kształcenie praktyczne realizowane jest między innymi poprzez zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Kształcenie to pozwala na weryfikację zdobytej wcześniej wiedzy, rozwija umiejętności zawodowe, a także uczy zastosowania wiedzy i umiejętności w praktyce. W trosce o stałe podnoszenie jakości kształcenia opracowano Uczelniany Wewnętrzny System Zapewniania Jakości Kształcenia. Głównym celem Uczelnianego Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia jest budowanie kultury jakości w środowisku uczelnianym oraz dążenie do osiągania wysokiego poziomu jakości kształcenia, aby zgodnie z założeniami wyrażonymi w misji uczelni lepiej odpowiadać na oczekiwania studentów i pracodawców oraz zwiększyć konkurencyjność uczelni na rynku usług szkolnictwa wyższego (regionalnym, krajowym i zagranicznym).
Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach uzyskała następujące nagrody i wyróżnienia:
• International Tourism Award
• Jedna z najlepszych niepublicznych uczelni magisterskich w regionie świętokrzyskim według Rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej
• Lider regionu w kategorii Nauka
• Nagroda za Umiędzynarodowienie Studiów