bip

Zakończenie 1. części projektu Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych – „Niebo nad Świętokrzyskim”

Dnia 15 czerwca 2023 r. odbyło się podsumowanie „Nieba nad Świętokrzyskim”, czyli 1. części projektu Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych.

W 26 placówkach oświatowych województwa świętokrzyskiego w tej części projektu uczestniczyło 833 żaków Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla Najmłodszych w wieku od 3-lat (przedszkolaki) do 10 lat (uczniowie kl. 3 szkoły podstawowej).

42 nauczycielki wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, które w ramach projektu zrealizowały zajęcia z dziećmi / uczniami „Na tropach nauki – Mikołaj Kopernik i jego odkrycia” przynajmniej w wymiarze 10 godzin dydaktycznych, przesłały sprawozdania z ich realizacji, a także informację zwrotną najmłodszych odbiorców projektu. W zajęciach projektowych pomagały im 3 nauczycielki wspomagające.

W placówkach oświatowych odbyło się w sumie ponad 500 godzin poświęconych tematyce projektu „Niebo nad Świętokrzyskim”, podczas których powstało m.in. ponad 470 prac konkursowych dzieci i uczniów (indywidualnych oraz zespołowych).

Największą popularnością wśród przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej cieszył się konkurs „Układ Słoneczny wykonany dowolną techniką”, na który powstało 270 prac w przeróżnej formie: były modele 3-wymiarowe stojące i wiszące, rysunki własne, kolorowanki, wyklejanki, a nawet „smaczne i zdrowe” modele owocowe.

Bardzo interesujące prace powstały na drugi z konkursów: Collage „Mikołaj Kopernik – nasz wielki astronom”. W sumie młodzi twórcy stworzyli 206 kreatywnych dzieł wykorzystując do nich różne materiały.

Nauczycielki stosowały różne metody i techniki ewaluacyjne, (takie jak: rozmowa w kręgu, żaba ewaluacyjna, buźki – dobre na wszystko, emotki własne, światła na skrzyżowaniu, dłoń ewaluacyjna, gra „kamień, papier, nożyce”, kciuk „w górę i  w dół”, zabawa „Jak to miło i wesoło, kiedy Ziemia krąży wkoło”), dzięki którym zbierały informację zwrotną od dzieci i uczniów na temat zrealizowanych zajęć. Ponad 90 % dzieci i uczniów oceniło bardzo wysoko zajęcia „Na tropach nauki – Mikołaj Kopernik i jego odkrycia”. Generalnie młodzi odbiorcy byli zafascynowani tematyką projektu i ćwiczeniami, które wykonywali, a przy okazji mogli kształtować kompetencje 4K niezbędne każdemu w XXI wieku, czyli krytyczne myślenie, kreatywność, komunikację i kooperację.

Nauczycielki, które spełniły warunki realizacji projektu w swojej placówce oświatowej otrzymały zaświadczenie o doskonaleniu zawodowym w wymiarze 20 godzin.

Więcej informacji w prezentacji…

Audycja w Radio Eska i Radiu SuperNova Kielce na temat podsumowania 1. części projektu Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych – „Niebo nad Świętokrzyskim” w placówkach oświatowych woj. Świętokrzyskiego: