bip

Ambasada Irlandii ma przyjemność zaprosić Was na nasze czerwcowe wydarzenia kulturalne

BLOOMSDAY: „…i tak powiedziałam tak zrobię to Tak.” – kobiety w twórczości i w czasach Jamesa Joyce’a.

Bloomsday to coroczne święto na cześć Jamesa Joyce’a, odbywające się w Dublinie i na całym świecie 16 czerwca, dniu opisanym w najbardziej znanej powieści Joyce’a „Ulissesie”.

Ambasada zaprasza do wzięcia udziału w obchodach Bloomsdaya 2018 w Warszawie. W czwartek 14 czerwca o 18:00, w warszawskim Teatrze Polskim odbędzie się specjalny Bloomsdayowy wieczór: Joanna Trzepiecińska i Barbara Kurzaj przeczytają fragmenty „Ulissesa”. W stulecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce i w Irlandii zaproszeni goście, Piotr Paziński, Justyna Sobolewska i Maciej Świerkocki będą dyskutowali o roli kobiet w czasach i dziełach Jamesa Joyce’a. Po zakończonej dyskusji odbędzie się przyjęcie.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona, zachęcamy więc do przychodzenia jak najwcześniej. Wydarzenie w języku polskim.

Więcej informacji na: https://teatrpolski.waw.pl/pl/cykle_i_wydarzenia/wydarzenia/?id_act=731

Czytanie „Ulissesa”

W sobotę 16 czerwca egzemplarze „Ulissesa” Jamesa Joyce’a będą dostępne zarówno w oryginalne jak i w polskim przekładzie w kilku warszawskich kawiarniach, takich jak Kawiarnia Kafka czy Klubokawiarnia Jaś i Małgosia. Zachęcamy do przyjścia i poczytania ich przy kawie.

Wykład: „Życie i praca Bernarda O’Connora”

Bernard O’Connor, pochodzący z irlandzkiego Kerry, był lekarzem Jana III Sobieskiego i autorem pierwszej „Historii Polski” w języku angielskim, wydanej w 1698 r.

Działalność O’Connora zostanie upamiętniona podczas specjalnej ceremonii w pałacu w Wilanowie w Warszawie w niedzielę 17 czerwca 2018 o godzinie 12:15. Ambasador Gerard Keown odsłoni tablicę pamiątkową i dąb posadzony dla uczczenia Bernarda O’Connora.

Wydarzenie odbędzie się w Villi Intracie w Wilanowie, a towarzyszyć mu będzie wykład profesora Pawła Hanczewskiego „Życie i praca Bernarda O’Connora”. Profesor Hanczewski był redaktorem naukowym „Historii Polski” Bernarda O’Connora, wydanej w 2012 roku przez Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Na wydarzeniu będzie dostępne symultaniczne tłumaczenie z angielskiego na polski. Wstęp wolny. Więcej informacji: http://www.wilanow-palac.pl/dni_krola_jana_wielki_final_17_czerwca_2018_r.html