bip

Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach bierze udział w misji NASA Europa Clipper

Rektor Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach dr hab. Jolanta Góral-Półrola, prof. StANS i Dyrektor Instytutu Nowoczesnych Specjalizacji i Kwalifikacji Zawodowych mgr inż. Maria Krogulec-Sobowiec dołączyły do osób, które zarejestrowały się w projekcie NASA „Message in a bottle” – („Wiadomość w butelce”).

Projekt ten stwarza unikalną okazję do wirtualnego uczestnictwa w misji NASA „Europa Clipper”, która ma na celu zbadanie Europy jednego z księżyców Jowisza, m.in. potwierdzenie istnienia oceanu wody pod lodową powierzchnią.

10 października 2024 r. wyruszy w kosmiczną podróż sonda Europa Clipper, która po przebyciu 2,6 mld km dotrze w kwietniu 2030 r. na orbitę Jowisza i przez 3,5 roku będzie krążyć wokół Europy wykonując 44 przeloty eksploracyjne w odległości od 2700 do 25 km od jej powierzchni.

Sonda Europa Clipper oprócz specjalistycznej aparatury badawczej zabierze na swój pokład wiersz Ady Limon „In Praise of Mystery: A Poem for Europa” („Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy”) oraz imiona i nazwiska wielu mieszkańców Ziemi, w tym także Pani Rektor naszej uczelni i Pani Dyrektor Instytutu Nowoczesnych Specjalizacji i Kwalifikacji Zawodowych.

Do tej wirtualnej podróży kosmicznej zostały zaproszone uczestniczki projektu Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych wraz z przedszkolakami i uczniami klas 1-3 biorącymi udział w tym projekcie. Gdyby Mikołaj Kopernik żył w naszych czasach, na pewno wyruszyłby razem z nami na wirtualną wyprawę eksploracyjną Europy!!!

Osoby chętne do towarzyszenia Pani Rektor i Pani Dyrektor w tej niezwykłej wirtualnej podróży mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie: https://europa.nasa.gov/message-in-a-bottle/sign-on/.

Po wypełnieniu formularza zostanie przesłana na podany adres e-mail specjalna grafika – certyfikat, który jest potwierdzeniem zgłoszenia.

W przypadku pytań lub niejasności prosimy o kontakt z Marią Krogulec-Sobowiec:   m.krogulec-sobowiec@stsw.edu.pl .

Dla mniej wprawnych podróżników instrukcja do rejestracji znajduje się tutaj.

Wiersz „In Praise of Mystery: A Poem for Europa” („Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy”) w wykonaniu autorki Ady Limon można posłuchać na stronie:

https://europa.nasa.gov/message-in-a-bottle/sign-on/