bip

Młodzież ze Słowacji przebywała w Kielcach w ramach projektu My Health! Moje Zdravie! Moje Zdrowie!

W ostatnich dniach mieliśmy przyjemność gościć uczniów ze słowackiego Gymnázium, Alejová 1 z Koszyc, którzy przebywali u nas w ramach projektu My Health! Moje Zdravie! Moje Zdrowie! realizowanego wspólnie przez Gymnázium oraz Akademicką Fundację Staropolska. Projekt ma na celu popularyzację aktywności fizycznej i sportowej oraz jej wpływu na zdrowie i dobrostan (młodego) człowieka.

Cieszymy się, że młodzież mogła przekonać się jak ważne jest zdrowie, jak o nie dbać i jaką rolę pełni w tym sport – tak niewiele trzeba, aby dbać o swój dobrostan. Wizyta uczniów to także okazja dla nich, aby zapoznać się ze Staropolską Akademią Nauk Stosowanych w Kielcach. Niebawem wybór studiów – może to właśnie naszą uczelnię wybiorą do studiowania i dołączą do społeczności akademickiej StANS. 

W trakcie kilkudniowej wizyty na uczniów i ich opiekunów czekało wiele atrakcji. 

Próbowali swoich sił w zumbie podczas zajęć prowadzonych przez Katarzynę Kramarczyk – instruktorkę Zumba Fitness, Zumba Kids i animatorkę czasu wolnego. Wzięli także udział w rozgrzewce sensomotorycznej BRAIN GYM wg metody Dennisona, którą przygotował dr Marek Graczyk – Dziekan Instytutu Psychologii Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach.

Nasi słowaccy goście mieli okazję bliżej poznać zawód weterynarza, biorąc udział w lekcji pokazowej, prowadzonej przez nauczycielkę przedmiotów zawodowych – lek. wet. Aleksandrę Semik-Pękalską. Udali się także z wizytą do Ośrodka Rekreacji i Hipoterapii MAAG w Kielcach, gdzie zaznajomili się z hipoterapią oraz mieli możliwość jazdy konnej.

Uczniowie poznali również nasz region. Wyruszyli w Góry Świętokrzyskie. Dotarli na Święty Krzyż i w okolicę Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dzięki uprzejmości o. Oblata, cała grupa miała okazję zwiedzić klasztor i zapoznać się z tajnikami życia mnichów. 

Kolejnym z punktów był Park Legend, gdzie poznali podania i legendy związane z naszym województwem oraz spróbowali wirtualnego lotu na miotle. 

Młodzież wzięła również udział w warsztatach na temat natury i jej wpływu na dobrostan człowieka oraz zwiedzała Świętokrzyską Zagrodę Kultury „Harmonia” w Hucie Szklanej dzięki uprzejmości Anny Łubek – dyrektora Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat zdrowego odżywiania, które poprowadziła dr Katarzyna Bracik-Knap. Odbyła się także konferencja edukacyjno-szkoleniowa „Moja szkoła i zdrowie”. Po oficjalnym przywitaniu gości – zarówno delegacji słowackiej jak i uczniów, nauczycieli i dyrektorów ze świętokrzyskich szkół oraz Adama Pasińskiego – reprezentanta Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, dr hab. Artur Kuchciński, Dziekan Instytutu Nauk Ekonomicznych, prof. StANS zainicjował część szkoleniową spotkania wykładem pt. „Sztuczna Inteligencja a dobrostan młodych ludzi”. Następne młodzież pracowała w 4 warsztatach panelowych. Po podsumowaniu konferencji uczestnicy projektu udali się na krótką wycieczkę po naszym mieście, gdzie m.in. zobaczyli ulicę Sienkiewicza, Katedrę. Wieczór zakończyła pożegnalna kolacja w pizzerii.

Ostatniego dnia wymiany partnerskiej, grupa projektowa udała się do Krakowa i zwiedzała krakowski rynek, Bazylikę Mariacką oraz Wawel. Na liście punktów do odwiedzenia nie mogło zabraknąć Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz tzw. „Okna Papieskiego” – miejsca blisko związanego ze Świętym Janem Pawłem II. Była także okazja do spaceru po Bulwarach Wiślanych.

Kolejne spotkanie projektowe we wrześniu, tym razem w Koszycach na Słowacji. 

Projekt jest realizowany w ramach programu V4 Gen i otrzymał dofinansowanie z Międzynarodowych Funduszy Wyszehradzkich.