Graduacja Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla Najmłodszych w Przedszkolu Samorządowym w Mogilanach

W Przedszkolu Samorządowym w Mogilanach dzień 7 marca 2024 r. był niezwykłym dniem, ponieważ wtedy odbyło uroczysta graduacja projektu edukacyjnego Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W naszym projekcie Przedszkole Samorządowe w Mogilanach uczestniczyło jako jedyna placówka z województwa małopolskiego.

W uroczystości powyższej wzięli udział zaproszeni goście z naszej Uczelni: Pani dr hab. Jolanta Góral-Półrola prof. StANS Rektor Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach, Pani dr Anna Hajdukiewicz Dziekan Instytutu Pedagogiki oraz Pani mgr inż. Maria Krogulec-Sobowiec Dyrektor Instytutu Nowoczesnych Specjalizacji i Kwalifikacji Zawodowych, a także przedstawiciele Gminy Mogilany: Wójt Gminy Mogilany Pan Piotr Piotrowski, Zastępca Wójta Gminy Mogilany Pani Edyta Misztal, Przewodniczący Rady Gminy Mogilany Pan Zbigniew Staszczak, Kierownik ZEAS Pani Jolanta Jurkiewicz oraz przedstawiciele Rady Rodziców z grupy Tygryski.

Kapituła Certyfikatu Przedszkole Kopernikańskie / Szkoła Kopernikańska biorąc pod uwagę wyróżniającą realizację projektu edukacyjnego Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych w Przedszkolu Samorządowym w Mogilanach nadała tej placówce Certyfikat Przedszkole Kopernikańskie.

Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach jako Koordynator Regionalny Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na terenie województwa świętokrzyskiego przyznała dla Przedszkola Samorządowego w Mogilanach Certyfikat Partner XVI Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości „Rewolucje technologiczne”, ponieważ podczas XVI ŚTP w tym przedszkolu realizowane były z dziećmi zajęcia „Zostań ekonomistą i menadżerem jak Mikołaj Kopernik”.

Certyfikaty powyższe wręczyła Pani dr hab. Jolanta Góral-Półrola prof. StANS Rektor Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach Pani Dyrektor Monice Gumółka. Pani Rektor naszej Uczelni gratulowała sukcesu, jaki osiągnęło Przedszkole Samorządowe w Mogilanach dzięki zaangażowaniu dyrekcji placówki oraz nauczycielek: Pani Emilii Górnisiewicz, Pani Wiolety Krawczyk, Pani Lucyny Kęsek, Pani Katarzyny Sikora i Pani Klaudii Suder. Wyróżnione osoby otrzymały zaświadczenia o doskonaleniu zawodowym z rąk Pani Rektor naszej Uczelni oraz nagrodę w formie 50% zniżki na studia podyplomowe prowadzone przez Staropolską Akademię Nauk Stosowanych w Kielcach w semestrze letnim 2023/24. Szczególne wyróżnienie należy się naszej absolwentce Pani Emilii Górnisiewicz, która pracowała z dziećmi z grupy Tygryski.

Bardzo ciekawym punktem programu spotkania był 40- minutowy występ słowno – muzyczny przedszkolaków grupy Tygryski, podczas którego zaprezentowali oni poprzez piosenki, monologi i wiersze to, czego nauczyli się o Mikołaju Koperniku, jego rewolucyjnym odkryciu i kosmosie.

Na zakończenie dzieci, w przepięknych regionalnych strojach krakowskich, zatańczyły krakowiaka z figurami.

W trakcie spotkania dotarł do Przedszkola Samorządowego w Mogilanach pożegnalny e-mail od mieszkańców planety Kopernikana skierowany do dzieci z grupy Tygryski, który przeczytała Pani Maria Krogulec-Sobowiec autorka projektu Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych.

Cosmos, Stella, Astro Cattus oraz psotny Wirus Kosmitex z planety Kopernikana przekazali dla przedszkolaków z grupy Tygryski „na do widzenia” Kopernikański Miniquiz. Pytania quizowe w imieniu Kopernikan zadawała im Pani dr Anny Hajdukiewicz Dziekan Instytutu Pedagogiki. Tygryski wykazały się szeroką wiedzą na temat Mikołaja Kopernika i Układu Słonecznego i zaliczyły ten quiz. Czworo przedszkolaków najbardziej kreatywnych podczas działań projektowych otrzymało od przyjaciół z planety Kopernikana pamiątkowe pocztówki z podziękowaniami.

Najważniejszym momentem uroczystości dla przedszkolaków z grupy Tygryski było pasowanie żaków Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla Najmłodszych na absolwentów tej szacownej uczelni.

Rektor Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach Pani dr hab. Jolanta Góral-Półrola prof. StANS dokonała aktu pasowania żaków na absolwentów, a dyplomy ukończenia Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla Najmłodszych wręczała „świeżo upieczonym” absolwentom Pani Maria Krogulec-Sobowiec. Absolwenci Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla Najmłodszych otrzymali na pamiątkę swoje indeksy z rąk Pani dr Anny Hajdukiewicz Dziekan Instytutu Pedagogiki. Z okazji ukończenia Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla Najmłodszych Wójt Gminy Mogilany Pan Piotr Piotrowski nakładał jej absolwentom okolicznościowe birety. Miłym akcentem dla młodych absolwentów na zakończenie uroczystości było wręczenie im maskotki – Małej Niedźwiedzicy z logiem naszej Uczelni, którego dokonała Pani Dorota Szczurek-Małucha Wicedyrektor Przedszkola Samorządowego.

Mała Niedźwiedzica będzie przypominać przedszkolakom z grupy Tygryski niezwykłe projektowe przygody z Mikołajem Kopernikiem i mieszkańcami planety Kopernikana i zachęcać do obserwacji nieba.

Władze Gminy Mogilany wraz z dyrekcją Przedszkola Samorządowego w Mogilanach doceniły wielowymiarową wartość projektu edukacyjnego Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych, który ich zdaniem miał duże znaczenie nie tylko dla dzieci z grupy Tygryski, ale także dla środowiska lokalnego i naszej Uczelni.

Na zakończenie uroczystości Pan Piotr Piotrowski Wójt Gminy Mogilany i Pani Monika Gumółka Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Mogilanach wręczyli pamiątkowe tabliczki z podziękowaniami Pani Rektor naszej Uczelni dr hab. Jolancie Góral-Półrola prof. StANS, Pani dr Annie Hajdukiewicz Dziekan Instytutu Pedagogiki oraz Pani mgr inż. Marii Krogulec-Sobowiec Dyrektor Instytutu Nowoczesnych Specjalizacji i Kwalifikacji Zawodowych.

Po spotkaniu na gości czekała niespodzianka: pyszny tort z fotografią absolwentów Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla Najmłodszych z grupy Tygryski.