
Metodyka i metodologia pracy socjalnej
Dla kogo:
Studia adresowane są do osób legitymujących się wykształceniem wyższym akademickim, przyszłych pracowników socjalnych i instytucji pomocowych, opiekunów medycznych i społecznych, pielęgniarek, rehabilitantów, fizjoterapeutów itp.
Cel kształcenia
Celem studiów jest nabycie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu problematyki dotyczącej pracy socjalnej, struktury i organizacji pomocy społecznej.
Treści kształcenia
Program studiów obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu:
- wprowadzenia do pracy socjalnej: historia, teoretyczne podstawy,
- zawodu pracownika socjalnego,
- kierunków, modeli i rozwoju polityki społecznej,
- metodologii badań społecznych,
- metodyki działań w pracy socjalnej,
- technik i narzędzi pracy socjalnej,
- warsztatu pracy pracownika socjalnego,
- roli i znaczenia działalności wolontariuszy,
- projektu socjalnego: typy projektów, reguły tworzenia projektu socjalnego, metody, techniki, narzędzia, partnerzy, konstrukcja budżetu związanego z projektem socjalnym,
Kwalifikacje zawodowe
Pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
1) posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych;
2) ukończyła studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej;
3) do 31.12.2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków:
a) pedagogika,
b) pedagogika specjalna,
c) politologia,
d) polityka społeczna,
e) psychologia,
f) socjologia,
g) nauki o rodzinie;
4) ukończyła studia podyplomowe z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej w uczelni realizującej studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej, po uprzednim ukończeniu studiów na jednym z kierunków, o których mowa w pkt 3.
Ogólna liczba godzin: 360, w tym 40 godzin praktyk zawodowych
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 22 października 2021r. w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej w uczelni realizującej studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej
W Dz.U. z 2021 r. pod poz. 803 opublikowano ustawę z 15.4.2021 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zmiany wprowadzono przede wszystkim do ustawy z 12.3.2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1876 ze zm.; dalej: PomSpołU), a wśród nich te, które weszły w życie 30.10.2021 r. Dz.U. poz. 1668)
Organizacja
studiów:
Studia
trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele
Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zdanie egzaminów i uzyskanie zaliczeń przewidzianych w planie studiów, a także uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.
Zasady rekrutacji:
- karta zgłoszenia na studia podyplomowe;
- poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia;
- kopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata na studia (w przypadku kandydatów na studia będących cudzoziemcami);
- 1 podpisana, aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych. Zdjęcie w wersji drukowanej kandydat składa razem z pozostałymi dokumentami;
- umowa o świadczenie usług edukacyjnych (podpisana w dwóch egzemplarzach) dostępna w siedzibie Wydziału.
Informacji udziela Dziekanat StANS w Kielcach tel. 041 345 85 88