
Metodyka i metodologia pracy socjalnej
Dla kogo:
Adresatami studiów są osoby z wykształceniem wyższym
Cel studiów
Nabycie umiejętności w zakresie stosowania metodyki i metodologii w pracy socjalnej, tworzenie strategii lokalnych i programów rozwiązywania problemów społecznych, określanie priorytetów w zarządzaniu zasobami w pomocy społecznej.
Absolwent naszych studiów sprawdzi się nie tylko jako pracownik socjalny w instytucjach pomocy społecznej czy placówkach opiekuńczych, centrach pomocy rodzinie ale też jako opiekun lub wychowawca, streetworker, instruktor w domach pomocy społecznej
PROGRAM RAMOWY:
Bloki tematyczne:
- Wprowadzenie do pracy socjalnej
- Elementy polityki społecznej
- Metodologia i metodyka pracy socjalnej
- Projekt socjalny
- Struktura i organizacja pomocy społecznej
- Praktyki zawodowe
- Seminarium dyplomowe
W programie między innymi zdobywanie wiedzy z takich dziedzin jak: polityka społeczna, psychologia, socjologia, pedagogika, prawo, medycyna społeczna, gerontologia. Ponadto umiejętności metodologiczne, społeczne i menadżerskie oraz stosowanie w praktyce metod i technik interwencji socjalnej i pracy opiekuńczej.
Studia podyplomowe w zakresie „Metodyka i metodologia pracy socjalnej” są studiami kwalifikacyjnymi tj. dającymi uprawnienia zawodowe do pracy w różnych organizacjach i instytucjach pomocy społecznej, pod warunkiem, że słuchacz ukończył wcześniej studia ( minimum licencjat) z pedagogiki, pedagogiki specjalnej, psychologii, socjologii, politologii, polityki społecznej i nauk o rodzinie. Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy społecznej z dnia 15 kwietnia 2021 r. celem studiów jest przygotowanie kadry do pracy w placówkach służb społecznych. Program studiów podyplomowych z zakresu Absolwent w/w studiów jest przygotowany do pracy w placówkach pomocy społecznej tj.: regionalnych ośrodkach polityki społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie i ośrodkach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo wychowawczych, domach pomocy społecznej dla osób starszych oraz niepełnosprawnych intelektualnie, psychicznie i fizycznie, jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodkach wsparcia, w placówkach dla bezdomnych, alkoholików i narkomanów w ośrodkach dla uchodźców oraz w organizacjach pozarządowych.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 22 października 2021 r. w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej w uczelni realizującej studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej ( Dz. U. poz. 1962 z dnia 22 października 2021r.).
Organizacja studiów:
Studia trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele
Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zdanie egzaminów
i uzyskanie zaliczeń przewidzianych w planie studiów, a także uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.
Zasady rekrutacji:
- karta zgłoszenia na studia podyplomowe
- poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia;
- kopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata na studia (w przypadku kandydatów na studia będących cudzoziemcami),
- 1 podpisana, aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów. Zdjęcie w wersji drukowanej kandydat składa razem z pozostałymi dokumentami.
- umowa o świadczenie usług edukacyjnych (podpisana w dwóch egzemplarzach) dostępna w siedzibie Wydziału.
Informacji udziela Dziekanat STANS w Kielcach tel. 041 345 85 88