Program Erasmus+
Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną. Program Erasmus powstał w 1987 roku jako program wymiany studentów. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami.
Nazwa Programu Erasmus nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Nie bez przyczyny. Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem.
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Wraz z nową perspektywą finansową (2021-2027) poszerzono założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny i inkluzywny, a także bardziej cyfrowy. Będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie.
Staropolska Akademia Nauk Stosowanych posiada kartę ECHE 2021-2027 (European Charter for Higher Education) uprawniającą ją do aplikowania o granty w ramach wszystkich akcji oferowanych przez program Erasmus+.
ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW W PROGRAMIE ERASMUS+ 2022
2022 ANNUAL WORK PROGRAM „ERASMUS+” (IN ENGLISH)
Mobilności edukacyjne są niezwykle istotne dla studentów, ponieważ dają im możliwość rozwoju umiejętności i poszerzania horyzontów.
Co więcej, pozwalają zdobyć konkretne kompetencje, zarówno twarde, jak i miękkie. Elastyczność myślenia, empatyczna postawa, krytyczne myślenie, umiejętność pracy w grupie, umiejętność komunikowania się – to tylko kilka elementów, które są niezwykle istotne na dzisiejszym rynku pracy.
Co mówi Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+ – dr Marta Telus – na temat udziału studentów w mobilnościach edukacyjnych?
Obejrzyj wideo i aplikuj o wyjazd!
Dla studentów
Program Erasmus+ uznawany jest za jeden z najbardziej znanych, ale również najbardziej wartościowych programów UE skierowanych do uczelni wyższych. Studenci (i niedawni absolwenci) mogą wyjechać na:
- semestralne bądź roczne studia do uczelni partnerskiej – studenci wybierają uczelnię, spośród tych, z którymi StANS ma podpisane umowy bilateralne. Międzyinstytucjonalną umowę uczelnia może również podpisać z nowym partnerem.
- praktyki – studenci i niedawni absolwenci mogą uczestniczyć w praktykach w różnych przedsiębiorstwach i instytucjach. Praktyki trwają od 5 dni do 12 miesięcy. Aby znaleźć miejsce praktyk możesz posłużyć się dedykowaną wyszukiwarką jak np.: https://erasmusintern.org/
- mieszane, krótkie programy intensywne (BIP – blended-intensive programme) – to wyjazd krótkookresowy (trwający od 5 do 30 dni), który jest połączony z mobilnością wirtualną.
Podstawowe zasady funkcjonowania Programu Erasmus+ w StANS określa Regulamin mobilności edukacyjnych w ramach Programu Erasmus+ przeznaczony dla studentów i absolwentów StANS, a także Zasady wyjazdów na studia/praktykę przygotowywane na dany rok akademicki.
Dla pracowników
W ramach programu Erasmus+ nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracyjni Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach, mogą skorzystać z możliwości wyjazdu do uczelni partnerskich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych lub instytucji szkoleniowych w celach szkoleniowych w krajach programu i krajach partnerskich.
Erasmus + 2021-2027 w StANS – dokumenty
Erasmus Policy Statement 2021-2027
Erasmus Charter for Higher Education 2021-2027
• Kod uczelni: PL KIELCE08
• Nr karty ECHE 2021-2027: 101012667
• Organisation ID (OID): E10090890
• Participant Identity Code (PIC): 949406125
Uczelniany Koordynator programu Erasmus+
dr Marta Telus
m.telus@stans.edu.pl
international@stans.edu.pl
tel. 668 836 432
Koordynator Uczelniany programu Erasmus + to pracownik naukowo-dydaktyczny upoważniony przez Rektora do prowadzenia programu
w skali całej uczelni.
Zadaniem koordynatora uczelnianego jest opracowywanie dokumentów współpracy uczelni z zagranicą (w tym Karty Erasmusa), zarządzanie programem od strony organizacyjnej i finansowej, sporządzanie raportów i sprawozdań z funkcjonowania programu, tworzenie klimatu zaangażowania na uczelni w sprawy Erasmusa, ścisła współpraca z władzami rektorskimi, koordynowanie prac w instytutach oraz pośredniczenie w kontaktach uczelni z Narodową Agencją w Warszawie i Komisją Europejską w Brukseli.
Uczelniany koordynator administruje programem na szczeblu uczelni, prowadzi ewidencję wyjazdów/przyjazdów stypendystów oraz projektów partnerskich w ramach Erasmus+. Koordynator pomaga przy załatwianiu spraw formalnych, takich jak organizacja wypłat stypendiów, składanie sprawozdań z wyjazdów i innych.
Pliki do pobrania
- Warunki ogólne umowy finansowej
- Opis projektu
- Warunki przyznania dofinansowania wyjazdów pracowników niepełnosprawnych
- Wniosek o dofinansowanie wyjazdu pracownika niepełnosprawnego
- Karta rozliczenia dofinansowania wyjazdu pracownika niepełnosprawnego
- Umowa finansowa pomiędzy uczelnią a studentem - studia lub praktyka
- Grant agreement studies and traineeship
- Learning agreement studies
- Wskazówki do LA (Studia)
- Guidelines LA (Study) [EN]
- Learning agreement traineeship
- Wskazówki dla LA (Praktyka)
- Learning agreement traineeships guidelines
- Umowa finansowa pomiędzy uczelnią a pracownikiem - prowadzenie zajęć dydaktycznych lub szkolenie
- Grant agreement staff mobility for teaching and training
- Staff mobility agreement teaching
- Staff mobility agreement training
Aktualności i komunikaty
-
Praktyki w ramach Erasmus+
W terminie 02.05-09.05 nasi studenci z kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Myślenicach brali udział w praktykach z programu Erasmus+ w stolicy Turcji – Ankarze. Pojechali z dr Grzegorzem Zającem.
-
Konferencja w CTL Eurocollege na Cyprze
19 naszych studentów miało niezwykłą możliwość odbycia 5-dniowych praktyk w CTL Eurocollege na Cyprze w ramach programu Erasmus+. To było nie tylko wyjątkowe doświadczenie edukacyjne, ale także okazja do poznania nowej kultury i nawiązania cennych kontaktów międzynarodowych.
-
Mieszany program intensywny Erasmus+ SKILLS FOR THE FUTURE
W dniach 12.06-16.06.2023 pracownicy naukowo-dydaktyczni Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach wzięli udział w mieszanym programie intensywnym Erasmus+ SKILLS FOR THE FUTURE.
-
Rozszerzenie możliwości wyjazdu studentów na płatne praktyki wakacyjne w zagranicznych kurortach!
Dr hab. Artur Kuchciński, prof. StANS oraz dr hab. Grzegorz Wilk-Jakubowski, prof. StANS w okresie od 24 do 31 maja 2023 roku odbyli wyjazd szkoleniowy w ramach programu Erasmus Plus do firmy Job Trust, której siedziba znajduje się w Salonikach w Grecji.
-
Zaproszenie do udziału w 5-dniowym BIP’ie – Artificial Inteligence&You – Ryga
W imieniu naszego Partnera International College of Cosmetology from Riga zapraszamy studentów StANS do udziału w 5-dniowym BIPie (blended-intensive program) w dniach 3-7 lipca 2023. BIP TOPIC: Artificial Intelligence & You.
-
3 wolne miejsca na praktyki zagraniczne w Higher Education Institution Klaipėdos valstybinė kolegija
Zapraszamy do rekrutacji na praktyki w naszej partnerskiej uczelni Klaipėdos valstybinė kolegija. Uczelnia poszukuje 2 studentów na praktykę w English Clubie oraz 1 studenta do International Office. Poniżej zamieszczamy szczegóły.
-
Sprawozdanie z udziału w BIP’ie studentów psychologii StANS
BIP (blended-intensive program) to krótki, intensywny program polegający na połączeniu mobilności fizycznej i wirtualnej ułatwiającej pracę zespołową i wymianę doświadczeń na podstawie e-uczenia się opartego na współpracy.
-
Sprawozdanie dr Marty Telus z udziału w International Week – Laurea University of Applied Sciences, Helsinki
Według World Happiness Report, Finlandia od pięciu lat z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szczęścia.
-
Wizyta dr Sevgi Osman z Varna Free University
W dniach 27-31 marca gościliśmy Panią dr Sevgi Osman z partnerskiej uczelni Varna Free University w Bułgarii. Wyjazd zorganizowany został w ramach programu Erasmus+ Staff Mobility for Teaching (STA). Podczas wizyty, dr Sevgi Osman miała okazję wymienić doświadczenia z wykładowcami naszej uczelni, a także przeprowadziła wykłady online dla studentów na temat „Sustainability economics„.
-
Redystrybucja środków Erasmus+. Dofinansowanie na realizację dodatkowych 28 mobilności!
Szanowni Studenci i Pracownicy StANS,
z ogromną przyjemnością informuję, że Narodowa Agencja Programu Erasmus+ (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie) zakończyła analizę złożonych przez uczelnie sprawozdań okresowych oraz przyznała naszej uczelni dofinansowanie na realizację dodatkowych 28 wyjazdów!
-
Wykład otwarty – Sustainability economics – Sevgi Osman, PhD – Varna Free University
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów i pracowników StANS na wykład otwarty nt. Sustainability economics, który poprowadzi Sevgi Osman, PhD z partnerskiej uczelni – Varna Free University.
-
Rekrutacja na wakacyjne praktyki zagraniczne w Hiszpanii – Animafest Experience
We have good news for you!
There are 2000 places free for internships in our Hotels and Resorts to start from May, June or July We offer the possibility for students of tourism, hospitality, gastronomy, business, marketing, pedagogy, economy, administration and languages to get internships in Spain. Our service is free for students.
-
Spotkanie przedstawicieli Konsorcjum Erasmus+
Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach przystąpiła do Konsorcjum Erasmus+ (Basic Economy sp. z o o.).
-
Invitation to International Week & Conference – International College of Cosmetology in Riga
On behalf of our Partner University – International College of Cosmetology in Riga Latvia, we would like to invite our students and lecturers on International Staff Week & International Scientific Conference scheduled from 8th May to 12th May 2023. Seats are limited.
-
Wyniki konkursu wniosków Erasmus+ KA131-2022
Szanowni Państwo! Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach pozyskała 38 900 euro na projekt KA131 – Mobilność studentów i pracowników instytucji szkolnictwa wyższego z krajami programu.
-
Sprawozdanie z praktyki Erasmus+ studentki kierunku Psychologia
Program Erasmus+ wspiera działalność edukacyjną studentów, niedawnych absolwentów oraz pracowników. Wyjeżdżający mają możliwość uczenia się za granicą, szlifowania języka obcego w naturalnym środowisku, poznawania nowej kultury, zwiedzania nieznanych miejsc oraz nawiązania międzynarodowych przyjaźni na całe życie. Jakie są wrażenia jednej z naszych studentek kierunku Psychologia, która wyjechała na 3 miesięczną praktykę do Włoch? Przeczytajcie sami!
-
Wizyta studyjna Doc. Ing. Ivany Butoracovej Šindleryovej, PhD z Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego w Trnawie
W dniach 9-13 stycznia, w ramach Programu Erasmus+, gościliśmy Doc. Ing. Ivanę Butoracovą Šindleryovą, PhD z Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego w Trnawie (Słowacja).
-
Pełnomocnik Rektora ds. Międzynarodowych na wizycie studyjnej na Uniwersytecie Erasmusa w Rotterdamie!
W ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki, przedstawicielka Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych – Marta Telus – uczestniczyła w tygodniowej wizycie studyjnej na Uniwersytecie Erasmusa w Rotterdamie.
-
Podsumowanie obrad X Międzynarodowej Konferencji Naukowej
W dniach 21-22 października odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Krajowy i globalny wymiar sytuacji kryzysowych.
-
Uroczyste podpisanie Karty Erasmus dla szkolnictwa wyższego na lata 2021-2027
W dniu 12 kwietnia 2021r. Jej Magnificencja Rektor Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach prof. dr hab. Jolanta Góral–Półrola dokonała uroczystego podpisania Karty Erasmus dla szkolnictwa wyższego na lata 2021-2027.