Irlandia - Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach
bip

Irlandia

Kontakt:

Kościół Św. Audoena, 14 High Str., Dublin 8
Duszpasterstwo Polskie w Dublinie

Poniedziałek: 14.00 – 19.00
Czwartek: 14.00 – 19.00

Dyżury w Dublin City University po uprzednim kontakcie telefonicznym lub e-mailowym:

Sobota (DCU) 10.00 – 14.00
Niedziela (DCU) 10.00 – 14.00

Rekrutacja: Joanna Wawrzyńska
Tel.: 0876706067 lub 0874663838
e-mail: dziekanat.dublin@stsw.edu.pl

Numer konta do wpłat wszelkich opłat związanych ze studiowaniem w Dublinie:

SWIFT: BPKOPLPW

PL32102026290000920203094653

 

 

Sprawdź ofertę edukacyjną – kliknij…

 


AKTUALNOŚCI

Ku pamięci ofiar stanu wojennego w Polsce

13 grudnia 2022 r. w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w rezydencji pani Ambasador Anny Sochańskiej odbyło się przedświąteczne spotkanie połączone z upamiętnieniem ofiar totalitaryzmu. Na zaproszenie pani Ambasador przybyli przedstawiciele polskiego duchowieństwa w Irlandii, Ambasady RP oraz Domu Polskiego w Dublinie. W trakcie uroczystej kolacji rektor Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii ks. dr Stanisław Hajkowski odmówił modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego w Polsce, wraz z panią Ambasador złożył gościom życzenia świąteczne oraz podziękował dyr. filii Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Dublinie dr. Jarosławowi Płacheckiemu za przekazanie śpiewników na rzecz polskiej parafii, wręczając Jej Ekscelencji symboliczny egzemplarz. Pani Ambasador Anna Sochańska zapaliła symboliczną lampkę dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego. Zebrani goście zaśpiewali wspólnie kilka polskich kolęd.

Na zdjęciach: a) uczestnicy kolacji w rezydencji Ambasadora RP w Dublinie, b)  symboliczne zapalenie świeczki w intencji ofiar stanu wojennego c) przy stoliku pani Ambasador: dr Janina Lyons (siedzi tyłem), ks. dr Stanisław Hajkowski, J.E. Ambasador RP Anna Sochańska, dr Jarosław Płachecki oraz konsul RP w Irlandii pan Grzegorz Sala.


„Kazimierz Leski ps. Bradl – życie urozmaicone” – wystawa w Domu Polskim w Dublinie

To pierwsza wystawa z serii o Żołnierzach Wyklętych zaprezentowana w Domu Polskim w dniu 4 grudnia 2022 r. Na zaproszenie Towarzystwa Irlandzko-Polskiego, przy współpracy z dublińską filią Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych, Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym i Ambasadą RP w Dublinie, wykład poprowadziła pani dr Wiktoria Malicka z Instytutu Ossolineum we Wrocławiu. Przyjazd gościa z Polski stał się także znakomitą okazją do przybliżenia słuchaczom historii biblioteki  Ossolińskich, najstarszej do tej pory działającej instytucji wydawniczej w Polsce oraz opowiedzenia o jej lwowskich korzeniach. Spotkanie odbyło się w niemal rodzinnej atmosferze. Wielu spośród zgromadzonych na sali polonusów wywodziło się właśnie ze Lwowa, a pani dr Malicka i piszący te słowa Jarosław Płachecki są obydwoje płocczanami. Współpraca Domu Polskiego ze Staropolską Akademia Nauk Stosowanych oraz Instytutem Ossolineum będzie kontynuowana. Kolejny krok to inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych w Domu Polskim w Dublinie.

Na zdjęciach: a) plakat „Kazimierz Leski” z logotypem naszej Uczelni, b) dr Wiktoria Malicka podczas prezentacji w Domu Polskim, c) konsul RP Grzegorz Sala, dr Wiktoria Malicka oraz prezes Irish Polish Society dr Jarosław Płachecki na tle standów IPS i POSK.

 

Śpiewniki dla irlandzkiej Polonii

Z inicjatywy władz Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych, w środę 7 grudnia 2022 r., dr Jarosław Płachecki przekazał na ręce ks. Stanisława Hajkowskiego, rektora Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii, 500 egzemplarzy kieszonkowych śpiewników z pieśniami religijnymi. To już druga edycja śpiewników przekazana przez naszą Uczelnię na rzecz irlandzkiej Polonii. Poprzednie wydanie zeszytowe, wydrukowane w roku 2017, cieszyło się olbrzymią popularnością i rozeszło się w błyskawicznym tempie. W tym roku zdążyliśmy z wydrukiem niemalże w dzień św. Mikołaja. Przy okazji spotkania omówiono także projekt zorganizowania w salkach kościoła św. Audoena Dnia Żołnierzy Wyklętych przy współpracy ze Staropolską Akademią Nauk Stosowanych i Towarzystwem Irlandzko-Polskim. Wspólne wydarzenie planowane jest na koniec lutego 2023 r. i patronować mu  będzie Ambasada RP w Dublinie.

Na zdjęciach: a) ks. dr Stanisław Hajkowski i dr Jarosław Płachecki w biurze dziekanatu StANS przy kościele św. Audoena na High Street w Dublinie, b) Pierwsza strona śpiewnika z modlitwą studenta i pieczęcią polskiej parafii w Dublinie.

 


NOWA EDYCJA ROCZNIKA TOWARZYSTWA IRLANDZKO-POLSKIEGO, t. IX, 2022

Dostępna w Domu Polskim w Dublinie, bibliotece StANS w Kielcach oraz głównych bibliotekach akademickich w Wielkiej Brytanii, Irlandii i w Polsce. Poprzednie wydania Rocznika IPS w wersji PDF do pobrania także na stronie  http://irishpolishsociety.ie/ips-yearbook/

Publikacja powstała przy współpracy z Ambasadą RP w Dublinie, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Staropolską Akademią Nauk Stosowanych w Kielcach. Działalność Domu Polskiego w Dublinie dofinansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Sieć Badawcza Łukasiewicz organizuje drugą edycję Konferencji z Polonią. Wydarzenie jest skierowane do polskich naukowców zatrudnionych w zagranicznych instytucjach badawczych, związanych z centrami badawczo-rozwojowymi przedsiębiorstw czy innowacyjnymi start-upami. Konferencja odbędzie się 15 grudnia 2022 r. w godzinach 16:00-21:00 (czasu warszawskiego) w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa oraz na platformie online. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Ministra Spraw Zagranicznych.

Więcej informacji na stronie Konferencji: https://konferencjazpolonia.lukasiewicz.gov.pl/


Wizyta delegacji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w Domu Polskim w Dublinie 15 października 2022 r.

https://www.facebook.com/tvppolonia/posts/830442804945128


 Dublińska filia Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych patronem społecznym uroczystości rozdania „Wnetowych Koniczynek” i inauguracyjnego koncertu w Domu Polskim w Dublinie! W imieniu ambasady RP w Dublinie statuetki wręczył pan konsul Grzegorz Sala.

Statuetki „Wnetowe Koniczynki” AD 2021 wręczone!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacja video:
https://www.facebook.com/PBvideoproduction/videos/313288507486715

Anna Sochańska: ambasada RP w Dublinie intensywnie działa na rzecz promowania kultury polskiej w Republice Irlandii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncert akustyczny Bartosza Marmola i Dory Goli w Domu Polskim w Dublinie. Początek godz. 17.00, niedziela 13 lutego.
Obowiązują zaproszenia i przepisy HSE, Covid-19.

Patroni medialni i społeczni:

Studio 37 radia WNET w Dublinie przedstawia: o planach wydawniczych Domu Polskiego w Dublinie w 2022 r. oraz o historii dublińskiej filii Staropolskiej Szkoły Wyższej. Rozmowa red. Tomasza Wybranowskiego z dyrektorem Filii StSW w Dublinie dr. Jarosławem Płacheckim.

W dublińskim Radiu Wnet: 30 lat Ambasady RP w Irlandii i 15 lat wydziału Staropolskiej Szkoły Wyższej w Dublinie. Nowy Rocznik Towarzystwa Irlandzko-Polskiego i kolejny książkowy album pt. Kalendarium polskiej dyplomacji w Irlandii pod red. J. Płacheckiego.

Oferta edukacyjna

Studia I Stopnia