Ekonomia – I Stopień
Dostępne w miastach
Misja kierunku
Oferta skierowana jest do osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy i umiejętności w zakresie nauk ekonomicznych. Studia przygotowują do wykonywania zawodu ekonomisty – specjalisty w dziedzinie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Wiedza, umiejętności i kompetencje pozwalają na uzyskanie pracy w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach (publicznych i prywatnych) – głównie na stanowiskach operacyjnych w kraju i za granicą. Absolwent posiada także niezbędną wiedzę i umiejętności do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Potrafi poruszać się swobodnie w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej. Absolwent jest dobrze przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia.
Studentom oferujemy możliwość odbywania praktyk zawodowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki wieloletniej współpracy z partnerami zagranicznymi nasi studenci mogą odbywać praktyki w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji i innych miejscach na świecie. Praktyki zawsze łączymy z nauką języka obcego
Organizacja studiów
Studia trwają sześć semestrów, zarówno w systemie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Studia mają profil praktyczny – co oznacza duży udział zajęć praktycznych w planie studiów: warsztaty, laboratoria, ćwiczenia, konwersatoria i praktyki zagraniczne. Zajęcia kończą się egzaminem dyplomowym. Słuchacze uzyskują tytuł licencjata.
Kontynuacja nauki
Absolwent studiów I stopnia może kontynuować naukę na studiach magisterskich kierunku: Ekonomia lub na kierunkach pokrewnych bądź też na studiach podyplomowych.
Co zyskujesz studiując Ekonomię w StSW
- dostęp do aktualnej wiedzy,
- zajęcia z praktykami,
- kształcenie nastawione na umiejętności i rozwijanie kreatywności,
- rozwój kompetencji społecznych: praca w grupach, podnoszenie efektywności umiejętności komunikacyjnych, budowanie poczucia własnej wartości itp.,
- możliwość odbycia praktyk w firmach krajowych,
- możliwość odbycia praktyk i staży za granicą w ramach programu Erasmus Plus.
Specjalności
Ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Cel
Celem kształcenia na specjalności jest dostarczenie studentom wiedzy, praktycznych umiejętności i podstawowych doświadczeń z zakresu rachunkowości wykorzystywanych przy prowadzeniu działalności przez wszystkie przedsiębiorstwa i inne organizacje zgodnie z polskimi i unijnymi regulacjami prawa bilansowego i podatkowego.
Przedmioty realizowane w ramach tej specjalności to m.in.: marketing usług finansowych, finanse i rachunkowość podmiotów gospodarczych, finanse osobiste, finanse samorządowe, pomoc publiczna dla przedsiębiorstw, rozliczenia finansowe w gospodarce, zagraniczne źródła finansowania, budżetowanie w controllingu, doradztwo kredytowe, doradztwo ubezpieczeniowe, finansowe systemy informatyczne, rachunkowość i audyt podatkowy, rachunkowość i sprawozdawczość finansowa, rachunkowość jednostek sektora finansów publicznych.
Przedmioty prowadzone są przez doświadczoną kardę dydaktyczną posiadającą doświadczenie akademickie i dorobek naukowy oraz przez księgowych, biegłych rewidentów, menedżerów i praktyków biznesu.
Dla kogo?
Specjalność adresowana jest do wszystkich, którzy chcą podjąć pracę w różnych instytucjach rynku finansowego i organizacjach gospodarczych, takich jak: banki, biura rachunkowe, fundusze emerytalne, towarzystwa ubezpieczeniowe, jednostki administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowo-handlowe, firmy konsultingowe, giełdy.
Praktyczny wymiar kształcenia
- absolwent ma podstawową wiedzę w zakresie sposobów postrzegania oraz metod pomiaru i wyceny, a także zasad dokumentacji i ewidencji składników majątku, źródeł finansowania i zdarzeń gospodarczych w podmiotach gospodarczych, w tym m.in. w jednostkach sektora finansów publicznych,
- posiada ogólną wiedzę o formach i sposobach komunikowania informacji finansowych,
- absolwent zna podstawowe zasady i mechanizmy oraz specyfikę prowadzenia gospodarki finansowej przez podmioty gospodarcze, jednostki sektora finansów publicznych
i gospodarstwa domowe oraz podstawowe ryzyka towarzyszące tej gospodarce, - zna podstawowe metody, techniki analizy kondycji finansowej podmiotów gospodarczych, metody, techniki wyceny prostych instrumentów finansowych; procedury, techniki i narzędzia kontroli sprawdzających i zarządczych oraz procedury, techniki i narzędzia postępowań audytowych,
- posiada wiedzę w zakresie krajowego prawa gospodarczego, w tym bilansowego, finansowego, podatkowego, bankowego, ubezpieczeniowego; wiedzę na temat struktury systemu finansowego oraz systemu podatkowego.
Perspektywa zawodowa
Studia przygotowują do pracy w:
- zarządach i radach nadzorczych przedsiębiorstw,
- komórkach księgowości, rachunku kosztów, controllingu, kontroli wewnętrznej przedsiębiorstw,
- komórkach analizy ekonomicznej, analizy finansowej, planowania finansowego, zarządzania ryzykiem,
- instytucjach bankowych, ubezpieczeniowych, biurach maklerskich, towarzystwach funduszy inwestycyjnych, otwartych funduszach emerytalnych,
- publicznej administracji rządowej i samorządowej, instytucjach świadczących usługi publiczne (np. edukacyjne, zdrowotne, zapewnienia porządku publicznego), agencjach rozwoju regionalnego, funduszach celowych,
- instytucjach kontrolnych (kontroli skarbowej, celnej, regionalnych izbach obrachunkowych,
- biurach rachunkowych,
- firmach konsultingowych i audytorskich,
- firmach doradztwa finansowego,
- kancelariach podatkowych.
Ekonomika i organizacja w hotelarstwie i turystyce
Cel
Celem kształcenia na studiach I stopnia, specjalność: Ekonomika i organizacja w hotelarstwie i turystyce jest nabycie wiedzy o funkcjonowaniu gospodarki rynkowej i zachowaniu się podmiotów gospodarczych w warunkach silnej konkurencji, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki branży turystycznej, nabycie umiejętności organizowania i obsługi różnego rodzaju imprez turystycznych oraz świadczenia szerokiej gamy usług turystycznych oferowanych przez biura podróży i zakłady hotelarskie, czy wreszcie nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu podstaw kierowania przedsiębiorstwem turystycznym.
Przedmioty realizowane w ramach tej specjalności to m.in.: organizacja pracy w hotelarstwie, ekonomika turystyki, geografia turystyczna, marketing w turystyce, organizacja i obsługa rynku turystycznego, podstawy nauki o przedsiębiorstwie turystycznym, zagospodarowanie turystyczne kraju, zarządzanie finansami firm turystycznych, ochrona praw konsumenta na rynku turystycznym, system informacji i rezerwacji w turystyce, transport w turystyce, zarządzanie jakością w turystyce.
Przedmioty prowadzone są przez doświadczoną kardę dydaktyczną posiadającą doświadczenie akademickie i dorobek naukowy oraz przez praktyków biznesu związanych z branżą turystyczną.
Dla kogo?
Studia dla osób przedsiębiorczych i aktywnych, ciekawych świata i lubiących podróżować.
Teoretyczna wiedza zdobyta podczas wykładów weryfikowana jest nie tylko podczas ćwiczeń i konwersatoriów, ale również podczas wyjazdów na ciekawe praktyki.
Praktyczny wymiar kształcenia
Absolwent zdobędzie wiedzę m.in. w zakresie:
- kompleksowego świadczenia usług hotelarskich i gastronomicznych (dział marketingu; reklama i promocja, zarządzanie, praca w recepcji, w restauracjach, barach, pubach i in.),
- organizacji i techniki pracy w obiektach hotelarskich i gastronomicznych,
- zarządzania w branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej,
- profesjonalnej obsługi klienta,
- swobodnego posługiwania się językiem angielskim i drugim wybranym językiem obcym.
Perspektywa zawodowa
Absolwent specjalności znajdzie zatrudnienie w następujących typach placówek:
- biura podróży, ośrodki wypoczynkowe i rekreacyjne, pensjonatach,
- sektor hotelowy, restauracyjny na statkach pasażerskich morskich i śródlądowych,
- własne przedsiębiorstwo świadczące usługi noclegowe,
Przygotowanie zawodowe zapewnia zdobyta wiedza z zakresu zarządzania, problematyki ekonomicznej, finansowej i marketingu w sferze usług turystycznych i hotelarskich.
Przykładowe miejsca pracy:
- hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe,
- firmy zajmujące się organizacją szkoleń i wyjazdów integracyjnych,
- firmy organizujące kongresy i konferencje,
- sektor hotelowy, restauracyjny na statkach pasażerskich morskich i śródlądowych,
- firmy zajmujące się rozwojem sieci hotelowych i pozyskiwaniem nowych miejsc pod ich budowę,
- własne przedsiębiorstwo świadczące usługi noclegowe i gastronomiczne.
Ekonomika jednostek samorządu terytorialnego
Cel
Celem studiów licencjackich na specjalności: Ekonomika jednostek samorządu terytorialnego jest kształcenie absolwentów przygotowanych z zakresu podstawowych problemów funkcjonowania administracji publicznej i gospodarczej, z uwzględnieniem odpowiedniej wiedzy prawnej, ekonomicznej oraz wiedzy o społeczeństwie, zwłaszcza związanej z funkcjonowaniem organizacji i zbiorowości ludzkich.
Przedmioty realizowane w ramach tej specjalności to m.in.: gospodarka lokalna, administracja publiczna, ekonomika miasta, finanse samorządowe, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, samorządowa polityka przestrzenna, analiza funduszy UE, e-administracja, marketing terytorialny, samorząd terytorialny w UE, diagnostyka ekonomiczna gospodarki lokalnej, samorządowa polityka gospodarcza, samorządowa polityka społeczna.
Przedmioty prowadzone są przez doświadczoną kardę dydaktyczną posiadającą doświadczenie akademickie i dorobek naukowy oraz przez pracowników administracji publicznej i jednostek samorządu terytorialnego.
Dla kogo?
Oferta studiów skierowana jest do osób pragnących podjąć pracę bądź zainteresowanych pełnieniem funkcji kierowniczych w sferze administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji pozarządowych.
Praktyczny wymiar kształcenia
Absolwent tej specjalności:
- ma wiedzę o teoriach wyboru ekonomicznego i społecznego w skali lokalnych
i regionalnych układów terytorialnych, - ma wiedzę dotyczącą społecznych i gospodarczych funkcji samorządów terytorialnych oraz podmiotów gospodarki samorządowej. Zna procedury postępowania administracyjnego w samorządzie terytorialnym. Ma wiedzę nt. nowoczesnych sposobów organizacji administracji publicznej (e-administracji),
- ma wiedzę w zakresie gospodarki lokalnej i ekonomiki miasta,
- ma wiedzę o finansach samorządów terytorialnych,
- ma wiedzę dotyczącą społeczeństwa obywatelskiego oraz lokalnym i regionalnym kapitale społecznym,
- ma wiedzę o podmiotach oraz zasadach i procedurach stanowienia prawa lokalnego,
- zna teorie dotyczące innowacyjności i konkurencyjności gospodarki lokalnej i regionalnej,
- zna metod gromadzenia, przetwarzania i interpretacji danych statystycznych dla lokalnych i regionalnych jednostek terytorialnych.
Perspektywa zawodowa
Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy w różnych instytucjach sektora publicznego, administracji rządowej, biur obrotu nieruchomościami, urzędach wojewódzkich, urzędach miast i gmin, starostwach powiatowych, w sektorze organizacji pozarządowej, może również znaleźć zatrudnienie w firmach prywatnych w charakterze menadżera i specjalisty, który zajmuję się działalnością z zakresu bankowości, finansów i ubezpieczeń.
Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw
Cel
Celem kształcenia na specjalności jest dostarczenie studentom wiedzy, praktycznych umiejętności i podstawowych doświadczeń dobrze przygotowujących do rozwiązywania problemów ekonomicznych i podejmowania racjonalnych decyzji na różnych szczeblach zarządzania jednostką gospodarczą.
Przedmioty realizowane w ramach tej specjalności to m.in.: budżetowanie inwestycji, nauka o przedsiębiorstwie, innowacje w rozwoju przedsiębiorstwa, zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie, małe i średnie przedsiębiorstwa w gospodarce lokalnej, controlling, finanse przedsiębiorstw, lokalizacje przedsiębiorstw, marketing w przedsiębiorstwie, społeczne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorstw, systemy informatyczne w przedsiębiorstwie, zarządzanie międzynarodowe.
Przedmioty prowadzone są przez doświadczoną kardę dydaktyczną posiadającą doświadczenie akademickie i dorobek naukowy oraz przez, biegłych rewidentów, menedżerów i praktyków biznesu.
Dla kogo?
Oferta studiów skierowana jest do osób zainteresowanych poszerzaniem i pogłębianiem wiedzy z zakresu ekonomiki oraz gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi.
Praktyczny wymiar kształcenia
Absolwent zdobędzie wiedzę m.in. w zakresie:
- ogólnoekonomicznym, dotyczącej działania gospodarki w skali makro i mikro,
- globalizacji i wpływu uwarunkowań międzynarodowych na gospodarkę, rynek i postęp,
- podstaw rachunkowości i analizy sprawozdań finansowych,
- specjalistycznej znajomości metod analizy finansowej, ekonomicznej i gospodarowania zasobami materialnymi,
- przygotowania i samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej,
- zarządzania zasobami ludzkimi i współpracy z innymi uczestnikami procesów gospodarczych,
- wykorzystania informatycznych programów finansowych do podejmowania decyzji.
Perspektywa zawodowa
Absolwent tej specjalności będzie nie tylko przygotowany do prowadzenia własnego biznesu, ale także do podejmowania pracy w jednostkach gospodarczych zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Ponadto uzyskane umiejętności i kompetencje dają podstawy do efektywnego i konkurencyjnego działania na regionalnym, krajowym i zagranicznym rynku pracy, swobodnego komunikowania się w sprawach zawodowych w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej oraz umiejętnego wykorzystywania technologii informacyjnych.
Ekonomika transportu i logistyki
Cel
Specjalność ekonomika transportu i logistyki wychodzi naprzeciw dynamicznemu rozwojowi sektora Transport-Spedycja-Logistyka (TSL). Ma ona na celu kształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów organizujących i realizujących operacyjną działalność logistyczną w instytucjach i podmiotach gospodarczych.
Przedmioty realizowane w ramach tej specjalności to m.in. ekonomika transportu, logistyka transportowa, infrastruktura przedsiębiorstw transportowych, logistycznych i spedycyjnych, inżynieria ruchu w transporcie, modelowanie struktur organizacyjnych przedsiębiorstw transportowych, logistycznych i spedycyjnych, ekonomiczne i techniczne podstawy budowy pojazdów samochodowych, projektowanie działalności firm transportowych, logistycznych i spedycyjnych, strategie konkurencji współczesnych firm transportowych, logistycznych i spedycyjnych, analiza ekonomiczna w transporcie, logistyce i spedycji.
Przedmioty te realizowane są przez doświadczonych nauczycieli akademickich oraz praktyków związanych z branżą TSL.
Dla kogo?
Specjalność ekonomika transportu i logistyki adresowana jest do wszystkich, którzy chcą być profesjonalnie przygotowani do samodzielnej pracy na stanowiskach wykonawczych i kierowniczych w branży Transport-Spedycja-Logistyka.
Praktyczny wymiar kształcenia
Absolwent specjalności ekonomika transportu i logistyki posiada praktyczną wiedzę i umiejętności w zakresie:
- analizy procesów logistycznych i transportowych,
- zarządzania procesami logistycznymi,
- planowania i organizacji łańcucha dostaw,
- planowania i tworzenia systemów logistycznych,
- zastosowania logistycznych narzędzi informatycznych i technologii informatycznych,
- zarządzania flotą transportową w przedsiębiorstwie,
- kalkulacji i optymalizacji kosztów transportu,
- przepisów celnych i przewozowych.
Perspektywa zawodowa
Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy w:
- przedsiębiorstwach transportowych, spedycyjnych,
- centrach logistycznych, przedsiębiorstwach kurierskich i magazynowych,
- przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych,
- przedsiębiorstwach zaopatrzenia i dystrybucji,
- może również podjąć własną działalność gospodarczą.