
Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach zainaugurowała rok akademicki 2024/2025
Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach oficjalnie rozpoczęła nowy rok akademicki. Uroczyste Gaudeamus Igitur wybrzmiało 19 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Uroczystość zgromadziła społeczność akademicką, w tym studentów, wykładowców, pracowników administracyjnych, a także zaproszonych gości, przedstawicieli władz lokalnych oraz innych uczelni.
Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego, po którym głos zabrał dr Dariusz Kruk, Prorektor StANS, witając wszystkich zgromadzonych. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie edukacji i rozwoju naukowego oraz przypomniał o misji uczelni, która stawia na kształcenie w duchu wolności, tolerancji oraz poszanowania. Podsumował działalność i osiągnięcia uczelni w poprzednim roku akademickim 2023/2024, w którym to mury StANS opuściło pięciuset absolwentów.
Wśród licznych aktywności minionego roku akademickiego należy wymienić:
– działania absolwentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, którzy przeprowadzili w czterech powiatach województwa małopolskiego kampanię społeczną pod tytułem „Alarmy ratują życie, naucz się je rozpoznawać”. Co istotne wykorzystali w ten sposób ustalenia własnych projektów dyplomowych, w których podjęli się analizy zasięgów syren alarmowych;
– studenci kierunku ekonomia włączyli się w kampanię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pod nazwą „Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!”;
– nasza kadra akademicka wszystkich Instytutów zaangażowała się w projekty edukacyjne skierowane dla najmłodszych. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, któremu przewodniczymy po raz kolejny, przeprowadzono zajęcia edukacyjne, w których wzięło udział 867 uczniów klas 1-3 oraz 57 nauczycielek. Przeprowadzono konkursy, do których zgłosiło się 835 uczniów klas I-III;
– w ramach Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej zrealizowano ponad 500 godzin zajęć dla 833 uczniów z 26 podmiotów;
– podczas wciąż trwającego projektu pod nazwą “Staropolska Akademia Ekonomiczna dla Najmłodszych”, jak do tej pory, przeszkolono 1770 uczniów z 43 placówek oświatowych;
– udzielano pomocy z zakresu interwencji kryzysowej, która jest prowadzona na naszej Uczelni przez Instytut Psychologii oraz otwartego poradnictwa z zakresu metodyki kształcenia pedagogicznego realizowanego przez Instytut Pedagogiki;
– pozytywne oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W ubiegłym roku ocenie programowej został poddany kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne w Filii w Myślenicach. Komisja akredytacyjna wyraziła uznanie dla sposobu realizacji programu, a także jakości prowadzonych zajęć. Nadano nam uprawnienia do nauczania na maksymalny, sześcioletni wymiar czasu, jednocześnie wnioskując o wyróżnienie w zakresie upraktycznienia programu studiów.
Współpraca naszej kadry ze studentami, ale i studentów z dydaktykami nie kończy się w salach wykładowych, wykracza daleko poza ramy nauczania i sięga działalności konferencyjnej oraz publikacyjnej – w tym w czasopismach indeksowanych w bazach Scopus i Web of Science (Sajens). Biorąc pod uwagę działalność krajową, zeszłoroczną Inaugurację uświetniła dwudniowa konferencja pod tytułem „Nauki społeczne wobec wyzwań współczesności. Teoria dla praktyki w wymiarze interdyscyplinarnym”. Jej pokłosiem stały się dwie recenzowane publikacje zwarte. W grudniu 2023 roku w Kielcach oraz w maju 2024 roku w Filii w Myślenicach odbyły się dwie konferencje pod wspólnym tytułem „W trosce o holistyczny rozwój dziecka. Od teorii do praktyki”.
W mijającym roku Instytut Nauk Ekonomicznych wydał kolejny tom własnych zeszytów naukowych. W ramach działań koła naukowego Instytutu Nauk Ekonomicznych opublikowano również recenzowany zbiór prac studenckich. W ramach Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie wydano poradnik metodyki przygotowania projektów dyplomowych. Studenci Instytutu Psychologii zostali laureatami trzech nagród panelowych podczas warszawskiej konferencji „Młoda Psychologia”.
Wciąż pracujemy nad międzynarodową publikacją książkową we współpracy z CTL Collage na Cyprze, w której to Uczelni, nasi studenci ze wszystkich Instytutów, prezentowali własne wystąpienia naukowe. Odnosząc się do międzynarodowej współpracy, w ostatnim roku akademickim zwiększyliśmy finansowanie programu Erasmus Plus z 95 tys. euro uzyskanych z budżetu na rok 2022/2023 do 115 tys. euro zaplanowanych w wydatkach na rok 2023/2024, z czego tylko w ubiegłym roku zrealizowano 76 mobilności pracowników oraz studentów. Jesteśmy członkami Konsorcjum Erasmus, które posiada własne – zewnętrzne wobec budżetu Uczelni – finansowanie.
W nowym roku akademickim do naszej społeczności dołączyło ośmiuset pięćdziesięciu nowych studentów oraz dwustu piętnastu nowych słuchaczy studiów podyplomowych w Kielcach oraz w Filiach w Myślenicach, Bochni, Lwowie i Łucku.
W trakcie swojego wystąpienia Prorektor, dr Dariusz Kruk złożył życzenia zarówno studentom, jak i kadrze dydaktycznej oraz pozostałym pracownikom Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach.
– Nie pozostaje zatem nic innego, aby na nowy rok akademicki życzyć Wam Drodzy studenci, abyście wzrastali we wspólnym wysiłku! Zgłębiajcie wiedzę i rozwijajcie umiejętności, kształtujcie osobowość, by działać kreatywnie, słowem, podejmujcie ryzyko, tak, aby na końcu studiów cieszyć się efektami, które przekroczą Wasze najśmielsze oczekiwania – podkreślał Prorekor.
– Kadrze dydaktycznej i administracyjnej życzę, aby ten rok akademicki był pełen inspiracji, sukcesów i nowych doświadczeń. Niech każdy z nas znajdzie w nim coś, co uczyni go wyjątkowym. aby był to rok „dla dobra, szczęścia i pomyślności” – zakończył.
Jednym z najważniejszych momentów uroczystości była immatrykulacja studentów pierwszego roku. Nowi członkowie naszej społeczności akademickiej złożyli uroczyste ślubowanie, zobowiązując się do sumiennej nauki i przestrzegania zasad etyki akademickiej. Po ceremonii immatrykulacyjnej odbył się wykład inauguracyjny pt. „Przewidywalnie irracjonalni: sposoby podejmowania decyzji w świetle ekonomii behawioralnej”, który w tym roku wygłosiła dr Marta Telus.
Na inauguracji obecni byli również goście honorowi, w tym przedstawiciele władz lokalnych, partnerzy biznesowi uczelni oraz reprezentanci studentów. W swoich przemówieniach dzielili się inspirującymi słowami, które miały zmotywować studentów do aktywnego uczestnictwa w życiu akademickim i rozwijania swoich pasji.
Uroczystość uświetnił koncert uczniów Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. W trakcie wydarzenia wręczono również odznaczenia. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP o nadaniu odznaczeń na wniosek Ministra Edukacji i Nauki wyróżnienia przyznano:
Order:
dr hab. Jolanta Góral-Półrola, prof. StANS – Srebrny Krzyż Zasługi
Medal za długoletnią służbę:
Monika Ziółkowska – srebrny medal
Ewa Dychała – srebrny medal
Marta Mrożkiewicz – brązowy medal
Medal Komisji Edukacji Narodowej:
dr hab. Grzegorz Wilk-Jakubowski, prof. StANS
dr Tomasz Konopka
dr Katarzyna Cynowska
dr Urszula Hudaszek
dr Marek Smoleń
dr Dariusz Kruk





















































