bip

Sprawozdanie z praktyki Erasmus+ studentki kierunku Psychologia

Program Erasmus+ wspiera działalność edukacyjną studentów, niedawnych absolwentów oraz pracowników. Wyjeżdżający mają możliwość uczenia się za granicą, szlifowania języka obcego w naturalnym środowisku, poznawania nowej kultury, zwiedzania nieznanych miejsc oraz nawiązania międzynarodowych przyjaźni na całe życie. Jakie są wrażenia jednej z naszych studentek kierunku Psychologia, która wyjechała na 3 miesięczną praktykę do Włoch? Przeczytajcie sami!

„Mam na imię Paula, jestem studentką III roku Psychologii i właśnie wróciłam z Rzymu z praktyk studenckich w ramach programu Erasmus+.
W przeszłości miałam już okazję korzystać z wymiany erasmusowej, ale muszę przyznać, że praktyki, które odbyłam od początku listopada 2022 do końca stycznia 2023 w rzymskim centrum psychoterapii Centro E.M.D.R. Psicoterapia Roma okazały się dla mnie zupełnie nowym i pod wieloma względami przełomowym doświadczeniem.

Niekwestionowane plusy odbytej praktyki to możliwość obserwowania na co dzień działania placówki przyjmującej kilkudziesięciu pacjentów dziennie, zarówno dorosłych, jak i dzieci, współpraca z zespołem wybitnych specjalistów w dziedzinie psychoterapii (ze szczególnym uwzględnieniem terapii EMDR), uczestnictwo w superwizjach przypadków, organizowanych w ośrodku szkoleniach, niekiedy i w sesjach terapeutycznych, codzienny kontakt z pacjentami, dostęp do najnowszej wiedzy i praca w międzynarodowym środowisku.

Te 3 miesiące minęły niemal niepostrzeżenie, głównie ze względu na intensywność i różnorodność codziennych zadań i choć z początku dni wypełnione rozmaitymi zajęciami od rana do wieczora wydawały się nieco przytłaczające, z biegiem czasu stały się oswojoną codziennością, a wyjeżdżając z Włoch pełna energii i nowych pomysłów nie miałam już żadnych wątpliwości co do słuszności moich wcześniejszych planów dotyczących chęci pracy w zawodzie terapeuty.

Z całego serca polecam wszystkim skorzystanie z możliwości wyjazdu na praktyki erasmusowe, gdyż jest to wspaniała szansa na rozwój wiedzy, umiejętności zawodowych i językowych, nawiązanie nowych znajomości, odkrycie specyfiki innych kultur, a także na lepsze poznanie siebie i być może znalezienie inspiracji odnośnie ścieżki dalszego rozwoju zawodowego, którą chciałoby się podążać.”

Jesteś studentem lub pracownikiem StANS? Skorzystaj z mobilności edukacyjnych w ramach Programu Erasmus+. Szczegółowe informacje odnośnie programu oraz możliwości wyjazdu znajdziesz na stronie:  https://stsw.edu.pl/program-erasmus/ oraz u Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+ dr Marty Telus (m.telus@stans.edu.pl).