bip

Odsłonięcie tablicy „Pamięci żołnierzy 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów (PALL)”

W dniu 24 października nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy „Pamięci żołnierzy 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów (PALL)” w stulecie ich przybycia do Kielc. Pułk wsławił się w bitwach o niepodległą Polskę w latach 1919-1920 oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Tablicę wmurowaną na pierwszym filarze Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego ufundował Oddział Kielecki Instytutu Pamięci Narodowej, po wielu latach starań członków Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. PALL w Kielcach.

Uroczystość składała się z dwóch części, pierwszej oficjalnej, z przemówieniami i złożeniem wieńców od przedstawicieli władz województwa, miasta oraz Sejmu i Senatu a także służb mundurowych. Drugą część, artystyczną, rozpoczęli dzieci artylerzystów opowiadając swoje wspomnienia z domu rodzinnego, a także recytując i śpiewając poezję nt. bitew stoczonych przez żołnierzy 2. PALL. Następnie wystąpiła młodzież ze szkół kieleckich: m.in. SP nr 8 im. Wojska Polskiego, Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Elektrycznych, a także Szkoły Muzycznej. Część tą prowadziła, jak zwykle perfekcyjnie i z niezwykłym taktem, niezastąpiona Magdalena Sitek. Program był bardzo patriotyczny i wysoce wzruszający. Pozostawił po sobie bardzo duże wrażenie. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

W wydarzeniu z ramienia Uczelni uczestniczył dr Marek Graczyk Dziekan Instytutu Psychologii.