bip

eTwinning 16.03.2019

eTwinning w Staropolskiej Szkole Wyższej w Myślenicach

O tym czym jest eTwinning, w jaki sposób przystąpić do projektu oraz dla jakiej grupy nauczycieli jest skierowany, dowiedzieli się studenci StSW w Myślenicach podczas spotkania z Panią Ambasador – Katarzyną Ratkowską, która w dniu 16 marca 2109r. przeprowadziła 6-ciogodzinne warsztaty. Panująca atmosfera podczas szkolenia, ogromne zaangażowanie uczestników oraz wypracowane efekty w formie zarejestrowania własnego projektu przez każdego studenta świadczą o tym, że przeprowadzona akcja idealnie wpisuje się w system doskonalenia kompetencji kluczowych naszych studentów.

eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. W realizację projektu może być zaangażowana cała szkoła: nauczyciele wszystkich przedmiotów, uczniowie wraz z opiekunami, dyrektorzy szkół, bibliotekarze, pedagodzy szkolni i pozostali pracownicy.

Trzy najważniejsze cechy projektów eTwinning:

  1. Wykorzystywanie komputera, Internetu, różnorodnego oprogramowania, aparatu, kamery, narzędzi z których uczniowie korzystają w czasie wolnym, co czyni zajęcia znacznie ciekawszymi i bardziej angażującymi;
  2. Języki obce wykorzystywane są do bezpośredniej komunikacji z rówieśnikami – partnerami w projekcie. Potrzeba sprawniejszej, płynniejszej rozmowy, porozumienia mobilizuje uczniów do nauki języka;
  3. Temat projektu bardzo łatwo zintegrować z podstawą programową nawet kilku dowolnych przedmiotów nauczanych w szkole, i realizować w ramach planowych zajęć, czyniąc treści edukacyjne znacznie atrakcyjniejszymi.

Zalety projektów eTwinning

Program stawia minimum wymagań. Chętnym do stworzenia projektu wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

Nie wymaga nakładów finansowych i związanych z tym skomplikowanych formalności i procedur – zarejestrowany użytkownik ma dostęp do licznych, bezpłatnych narzędzi, za pomocą których może rozpocząć i prowadzić współpracę.

Oferowane narzędzia są łatwe w obsłudze i bezpieczne dla uczniów, którzy mają możliwość skorzystania z nich bez obaw ingerencji z zewnątrz i dostępu do nieodpowiednich treści.

Uczniowie biorący udział w projektach są bardziej zmotywowani do nauki, zwłaszcza języków obcych, informatyki oraz pozostałych przedmiotów z zakresu współpracy. Sami chętnie szukają nowych informacji, uczą się nowych słów i zwrotów, aby ciekawiej zaprezentować swoją wiedzę partnerom.

Tematykę projektu łatwo dostosować do możliwości i zainteresowań uczniów i szkoły oraz aktualnie omawianych treści. Program jest niezwykle elastyczny – projekty mogą ewoluować nawet w trakcie realizacji.

Każdy nauczyciel z tej samej szkoły może równolegle z kolegami prowadzić nawet kilka projektów – zależy to wyłącznie od jego chęci, czasu i możliwości.

                                                                                                     Opracowała: mgr Leokadia Urbaniak

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i relacji z tego dnia. 

https://www.myslenice-itv.pl/staropolska-szkola-wyzsza-w-myslenicach-dzien-sw-patryka-wspolpraca-miedzynarodowa-i-etwinning/