bip

Dzień Pielęgniarki i Położnej – nasze studentki promują zdrowie wśród mieszkańców powiatu

Kolejną dobrą okazją do integrowania się Wydziału Zamiejscowego StSW w Myślenicach z lokalną społecznością był Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki, który przypada co roku w dniu 12 maja.

Starostwo Powiatowe w Myślenicach we współpracy z Myślenickim Szpitalem oraz StSW w Kielcach zorganizowało na myślenickim rynku spotkanie związane z promocją zdrowego stylu życia.
Wydarzenie odbyło się 8 maja i miało na celu zapobieganie i wczesne wykrywanie cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego, a także zwiększanie poziomu świadomości na temat tych chorób cywilizacyjnych. Akcja została objęta patronatem honorowym Wojewody Małopolskiego. Celem tej akcji było także promowanie zawodu pielęgniarki i położnej oraz przypomnienie, jak duże znaczenie mają one dla wszystkich.
W scenariusz spotkania idealnie wpisały się praktyczne zajęcia z promocji zdrowia prowadzone na studiach pielęgniarskich – nowym kierunku na StSW. Studentki miały okazję zarówno wykonywać badania poziomu cukru we krwi jak i ciśnienia tętniczego krwi a także udzielać porad mieszkańcom na temat dostępnych dla nich programów zdrowotnych. Wcześniej przygotowane w ramach ćwiczeń ulotki i broszury o zdrowiu trafiły do wielu mieszkańców Myślenic. Za organizację wydarzenia odpowiadała Małgorzata Bajer wraz ze studentkami pielęgniarstwa ale obecni z nami byli także Państwo: A. Kasprzycki, A. Blak-Kaleta i M. Ziółkowska.
Zarówno naszym studentkom jak i pielęgniarkom reprezentującym myślenicki szpital mieszkańcy powiatu chętnie zadawali pytania na temat programów profilaktyki chorób cywilizacyjnych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach, dotyczących profilaktyki próchnicy, szczepień przeciwko meningokokom i HPV, czy profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzycy, a także tych realizowanych na zlecenie Ministra Zdrowia, jak np. profilaktyka raka jelita grubego
Ponadto, mieszkańcy powiatu mogli udać się po bezpłatne porady dietetyka m.in: dotyczące analizy składu ciała, które przeprowadziło Centrum Dietetyczne Projekt Zdrowie Myślenice. Osoby, które skorzystały z tej bezpłatnej analizy miały wiele pytań i wątpliwości. Część osób pytała o sposoby radzenia sobie z brakiem czasu, pogodzeniem regularnego odżywiania się z pracą czy dodatkowymi zajęciami. Niektóre Panie miały problem z nadwagą oraz współistniejącymi chorobami dieto – zależnymi, ale pojawiły się też pytania o sposoby na przybranie kilogramów.
Podczas akcji podstawowe zasady pierwszej pomocy przekazywała Szkoła Młodych Ratowników – grupa wolontaryjna od lat działająca przy Starostwie Powiatowym
w Myślenicach. W ramach prowadzonej edukacji z zakresu pierwszej pomocy, młodzi „ratownicy” wraz z certyfikowanym instruktorem Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji przedstawili zainteresowanym mieszkańcom powiatu myślenickiego, jak prawidłowo udzielić pomocy poszkodowanemu w różnych sytuacjach życia codziennego. 
Studentki pielęgniarstwa włączały się także do  edukacji z pierwszej pomocy jak i antropometrycznych badań wykonywanych przez Centrum Dietetyczne.
Starosta Józef Tomal, Wicestarosta Tomasz Suś oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Myślenickiego Andrzej Pułka obecni na tym wydarzeniu nie tylko złożyli najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich pielęgniarek i położnych, zapewniając, że samorząd powiatowy bardzo docenia znaczenie tych zawodów i fakt, że pielęgniarki znów są kształcone w Myślenicach, ale skorzystali z badań i porad zdrowotnych dając przykład troski o zdrowie.

VIDEO MYŚLENICE ITV: https://www.facebook.com/Myslenice.iTV.TelewizjaPowiatowa/videos/1374236132676248/

Małgorzata Bajer