bip

OBCHODY DNIA ŚW. PATRYKA

Wiadomo, że najlepiej tego dnia byłoby wybrać się do Dublina i rozkoszować się atrakcjami zaplanowanymi już od dawna, jednak nie wszystkim może się to udać.

Na szczęście dzień św. Patryka zyskał olbrzymią popularność i obchodzi się go również poza granicami kraju. Największe parady poza Dublinem odbywają się w Bostonie i Nowym Jorku, a w wielu innych miastach 17 marca podświetla się ważne budowle na zielono, np. Wieże Eiffla, rzymskie koloseum, London Eye, Empire State Building w Nowym Jorku, Operę w Sydney a nawet Burdż al-Arab w Dubaju. W Chicago można obserwować wyjątkowe zjawisko – przepływająca przez miasto rzeka jest zabarwiana na kolor zielony. Polskie miasta również lśnią zielonym blaskiem – Warszawa oświetla Pałac Kultury, Poznań miejski ratusz, a Wrocław Arenę.
Idąc tym tropem Staropolska Szkoła Wyższa zaaranżowała Dzień św. Patryka również w kolorze zielonym. Przy udziale najmłodszych „studentów”, czyli uczestników Akademii Przedszkolaka w Myślenicach przeprowadzone zostały zajęcia przybliżające geografię, historię, kulturę i sztukę  Irlandii.
Na początek, dzieci zaopatrzone w zielone pompony, przy dźwiękach irlandzkiej muzyki, wyruszyły wesołym korowodem po korytarzach i salach wykładowych uczelni. Wszędzie spotkały się z radosnym powitaniem oraz gromkimi oklaskami. Oficjalne rozpoczęcie obchodów Dnia Św. Patryka nastąpiło w sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się liczni goście: Rektor StSW- dr Jan Telus, Pani Dziekan -dr Elżbieta Męcina -Bednarek, wykładowcy, studenci, rodzice oraz uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy StSW w Myślenicach. Podczas wspólnych zabaw dzieci poznały irlandzkie tradycje związane z obchodami dnia św. Patryka. Układały flagę Irlandii z pasków kolorowego papieru oraz wykonały mapę tego kraju. Przedszkolaki tego dnia uczyły się również tradycyjnego tańca irlandzkiego. Menu w Dzień św. Patryka też było wyjątkowe. Studentki z EWiP przygotowały zieloną galaretkę, zielone ciasta oraz zielony sok. Na zakończenie uczestnicy Akademii Przedszkolaka, nawiązując do czasu wielkanocnego, wykonały prace plastyczne – baranki z prawdziwej wełny owczej.
Ten niezwykły czas może trwać dalej……..
W dniach od 11do14 kwietnia 2018 r. Biblioteka Główna oraz Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapraszają na cykl wydarzeń pn. „Biblioteka w stylu… irlandzkim” Organizatorzy przygotowali interesujące wykłady o historii Zielonej Wyspy, jej walce o niepodległość, Wielkim Głodzie i trudnych okresach w dziejach Irlandii. Sięgną do czasów Celtów, bezpośrednich przodków mieszkańców wyspy.  Przygotowali warsztaty językowe:    A workshop on Irish language, podczas których zaprezentują unikalny, już dzisiaj, język irlandzki, a także warsztaty taneczne „Dance, dance, wherever you may be”. Przewidziana jest również pogadanka „O irlandzkiej Whiskey i irish coffee” wzmocnionej autentycznym  smakiem kawy irlandzkiej. W panelu dla najmłodszych przygotowano kilka niespodzianek, m.in.  tańce z wróżkami, czyli zajęcia ruchowe z elementami tańca irlandzkiego. Podczas zajęć  najmłodsi tancerze będą mieli okazję poznać nie tylko zawiłości tańca, ale także bogatą kulturę Zielonej Wyspy. Ponadto dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą mogły przenieść się do krainy elfów i olbrzymów, poznając  najważniejsze legendy i baśnie staroirlandzkie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na wybrane warsztaty obowiązują zapisy. Więcej na stronie programu: http://bg.up.krakow.pl/noc_irlandzka/?page_id=13

{pagebuilderck 3}