bip

Wycieczka do Centrum Pieniądza NBP

Blisko 30 uczniów i nauczycieli szkół uczestniczących w projekcie „Z pieniądzem za pan brat” wzięło udział w wycieczce do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego, która odbyła się w dniu 24 maja 2019 roku.

Zwiedzanie tego niezwykłego miejsca rozpoczęło się od wystaw poświęconych narodzinom pieniądza i prezentacji pierwszych form, jakie przyjmował w starożytności. Animatorzy przybliżyli nam m.in. system pieniądza złotego i system waluty złotej, a także zachęcali do samodzielnego podniesienia miedzianej monety płytowej, która ważyła blisko 20 kilogramów.

Na ulicy Bankowej naszym przewodnikiem był sam Leopold Kronenberg, legendarny bankier i finansista XIX wieku, założyciel Szkoły Handlowej w Warszawie (teraz Szkoły Głównej Handlowej), który opowiedział o swoim życiu i działalności. Duże zainteresowanie wzbudziła sala stylizowana na halę produkcyjną, gdzie mogliśmy nie tylko zapoznać się z procesem powstawania pieniądza, lecz także przypomnieć sobie wybitną postać Andrzeja Heinricha, twórcy projektów aktualnie krążących w obiegu banknotów PLN.

W Laboratorium Autentyczności uczniowie odświeżyli wiedzę zdobytą w trakcie warsztatów realizowanych na lekcjach przez wykładowców Staropolskiej Szkoły Wyższej – mianowicie rodzaje zabezpieczeń na banknotach i metody sprawdzania autentyczności naszych pieniędzy, jak również zobaczyli na własne oczy różnego rodzaju falsyfikaty banknotów i próbowali własnych sił w ich identyfikacji.

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek, o których mieliśmy okazję usłyszeć w trakcie wycieczki po tym swoistym wehikule czasu, jakim jest Centrum Pieniądza… Na pewno punktem kulminacyjnym było spełnienie marzeń wielu osób, czyli wejście do skarbca NBP i wzięcie w dłonie prawdziwej sztabki złota, ważącej ponad 12 kg i posiadającej niebagatelną wartość 2 milionów złotych!

W skarbcu mogliśmy poszperać w skrytkach bankowych, obejrzeć samochód konwojowy i rozszyfrować tajemniczo wyglądające oznaczenia kartonów z pieniędzmi, po których można wywnioskować, jakiego nominału banknoty znajdują się w środku. Niemałym zaskoczeniem było też uświadomienie sobie, jak dużo miejsca zajmuje jeden milion w banknotach 10-złotowych…

Wycieczka do Centrum Pieniądza im. S. Skrzypka z pewnością dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń, a ciekawe aranżacje wnętrz, interesujące sposoby eksponowania okazów numizmatycznych i przede wszystkim multimedialność zwiedzania znakomicie utrwaliły przekazywaną przez animatorów wiedzę.

Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekunom za uczestnictwo.

Opracowała: Eliza Sułkiewicz,

Koordynator projektu „Z pieniądzem za pan brat”.